Záhradné jazierko s koi kaprami

Jazierko – srdce vašej záhrady

Mesačný svit odrážajúci sa v krištáľovo čistej hladine pokojného jazera je skutočným balzamom pre ľudskú dušu. Voda vnáša do priestoru záhrady novú entitu, ktorá už svojou povahou evokuje v človeku pokoj, harmóniu a neopakovateľnú romantiku. Len málokto sa však môže pochváliť takýmto skvostným dielom prírody vo vlastnej záhrade. Dopriať si atmosféru stojacej vody vám umožnia umelé jazierka, ktoré sú na nerozoznanie od tých prírodných.

Čo potrebuje jazierko, aby sa stalo neochvejnou dominantou okrasnej záhrady?

Vašu dušu

Jazierko vo vašej záhrade je vašim súkromným vodným rajom. Ak okrasná záhrada odráža osobnosť svojho majiteľa, jazierko je zrkadlom jej najhlbšej podstaty.  Malo by kĺbiť vaše predstavy o pokoji, relaxe a estetike. Nechajte sa zviesť svojimi túžbami a pretavte ich do skutočného skvostu vášho exteriéru. Len tak sa môže stať breh jeho vodnej hladiny vašou súkromnou oázou pokoja.

vodnik

Harmóniu

Jazierko je dielom ľudskej ruky, ale vo výsledku sa stáva neoddeliteľnou súčasťou prírody. Malo by preto so zvyškom vášho exteriéru vytvárať harmonický celok. Záhrada musí budiť dojem, že jazierko je jej neoddeliteľnou súčasťou, že tam vždy bolo a bude. Jeho štýl preto voľte ruka v ruke s dizajnom záhrady a okolitej krajiny. Záhrada v modernej mestskej štvrti si pýta jazierko pravidelnejších tvarov. Naopak, do tichej vidieckej záhrady výborne zapadne nepravidelné prírodné jazierko s bohatou flórou. Dôležitá je tiež jeho veľkosť a správne umiestnenie. Skvostom veľkej záhrady sa stane rozľahlejšia vodná hladina, ktorá so sebou nesie i výhody vyššej biologickej rovnováhy a širších možností pre faunu a flóru.

jazierko-fauna

Život

Jazierko zrastie s okolitou prírodou len v prípade, ak mu je umožnené stať sa prirodzeným biotopom okrasnej flóry, prípadne i fauny.  Vodné rastliny majú dôležitú úlohu z hľadiska biologickej rovnováhy v jazierku a plnia neoceniteľnú estetickú funkciu. Jazierku doslova vdýchnu život. Rybka plávajúca pod vodnou hladinou je už idylka ako vyšitá. Ani to nie je nemožné. Myslieť na to však musíte už dopredu. Jazierko by malo byť dostatočne veľké rozlohou i hĺbkou.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť