Koi kapre v záhradnom jazierku

Koi kapre a záhradné jazierka

Ak ste aj vy hrdým vlastníkom záhradného jazierka alebo sa ho ešte len chystáte vo svojej záhradke vybudovať, odporúčame vám prečítať si náš nasledujúci článok, ktorý prezradí, prečo sú koi kapre tou najobľúbenejšou rybou spomedzi všetkých rýb. Dozviete sa základné informácie o týchto jazierkových rybičkách, čo je pre nich špecifické, ako ich chovať, kŕmiť, a podobne.

koi-kapor

Ako vám už z názvu môže byť jasné, ide o istý druh kaprov. Je to v skutočnosti normálny kapor, ktorý sa vyznačuje pestrým pigmentovaním. KOI kapor vznikol mutáciou klasického kapra asi pred 200 rokmi. Ak sa pýtate aký je pôvod týchto rýb, pochádzajú z Japonska, kde sú uznávané a považované za symbol múdrosti a šťastia, keďže ide o veľmi inteligentné ryby. Zväčša narastajú do dĺžky 90 centimetrov, odlišujú sa od seba rôznymi farebnými odtieňmi a vzormi.  Najčastejšie prevláda biela, čierna, červená, žltá alebo krémová farba. Farebných kombinácií môže byť neúrekom, no na základe týchto základných farieb sa delia podľa určitých kategórií.

koi-kapre

Podmienky, ktoré táto ryba vyžaduje, by nemali byť náročné pre žiadneho chovateľa. Pre ich chov sa vyžaduje väčšie jazierko, aby sa mohli voľne pohybovať vo väčšom priestore. Ak k nim chcete pridať aj iné rybky, koi kapre nebudú mať so spoločnosťou cudzincov žiadny problém. Odporúča sa hĺbka jazera okolo 150 centimetrov, aby sa pri tuhých zimách mohli schovať na jeho dne. Väčšia hĺbka je dôležitá pre všetky ryby, ktoré aj počas zimných mesiacov ostávajú vo vode – zvyšuje sa tým ich šanca na prežitie.

Ďalšou podmienkou je kvalitná voda, o ktorú by ste sa mali pravidelne starať. Koi kapre majú v obľube vŕtať sa v bahne, čím sa voda veľmi rýchlo zamúti. Preto by ste si na chov takýchto rýb vo väčších jazerách mali zaobstarať filter, vďaka ktorému by vám išlo čistenie vody jedna radosť.

koi-krmenie

Intenzita kŕmenia koi kaprov závisí od ročného obdobia a od teploty vody. V letných mesiacoch, kedy teplota dosahuje teplotu vyššiu ako je 22 stupňov, sa odporúča kŕmiť tieto rybky približne 3 až 4 krát denne, v malých dávkach. Naopak v chladnejšom počasí, keď sa teplota pohybuje pod 10oC, stačí kŕmiť len raz alebo dva krát do týždňa. Kvalita krmiva sa odráža na sfarbení kaprov, takže ak chcete, aby mali jasné sfarbenie, doprajte im sušené alebo čerstvé krmivo, ktoré je bohaté na živiny. Väčší dôraz však klaďte na intenzitu kŕmenia, ktorá je veľmi dôležitá. Vždy im nasypte len toľko krmiva, ktoré momentálne zjedia, nikdy nie viac.

carp

Koi kapre sú perfektnou voľbou, keďže vďaka svojmu farebnému a jasnému sfarbeniu vám  pekne oživia vaše jazierko. Navyše sú to nenáročné ryby, ktoré sa dobre správajú aj k ostatným rybičkám, ktoré si zadovážite. Preto, ak ste v situácií, kedy sa rozhodujete, aké „vodné tvory“ si vybrať, neváhajte a zadovážte si práve koi kapre. Svoju voľbu určite neoľutujete.

Zdroj/foto: stylovebyvanie.sk

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť